Skip to Main Content

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

High School Staff Directory

High School

Lawrence Adams

Coach, Football, JV

Jennifer Atkin

Auxiliary Cook/Dishwasher

Joshua Becker

Coach - Wrestling, JV

Derek Beekhuizen

Teacher - Band

Holly Behnke

Food Service

Patricia Berke

Food Service

Natalie Blomquist

Teacher, Summer PE

Steven Boeldt

Groundskeeper

Bruce Brunner

Teacher - Agriculture

Sue Caine

Teacher - Math

Travis Christenson

Baseball Coach, Head

James Conklin

Teacher - Business

Shawna Cooper

Part-Time Custodian

Kathleen Dart

Learning Strategist

Donna Deeley

Food Service

Ryan Dixon

Instructional Assistant | Boys Soccer Asst. Coach

Dale Dvorachek

Learning Strategist

Rachel Enright

Teacher - English

Kaily Erdman

Coach - Volleyball, JV

Nicholas Erdman

Coach - Volleyball, Head

Jared Ertman

Coach - Wrestling

Sara Federer

Library Clerk

Jason Fenner

Grounds

Jamie Flagstad

Teacher - Social Studies

Faye Flom

Food Service

Zachary Ford

Teacher - English, HS

Michele Franklin

Teacher - Math

Marie Fritz

Library Media Specialist

Caitlin Gillespie

Learning Strategist

Linda Goedert

Coach - Track & Field, Girls

David Gonzalez

Athletic Trainer

Amanda Hackbarth

Teacher - Social Studies

Bryan Hansen

Recreation and Aquatic Director

Deb Hasler

Teacher - Math

Sara Hawe

Teacher

John Henney

Teacher - Math

Brad Hoffmann

Teacher - Science

Shane Jach

Coach - Baseball, Head

Andrew Jagow

Teacher - Science

John Johnson

Learning Strategist

Phil Klemme

Coach

Brad Knecht

Teacher - Phy Ed

Sarah Koene

Instructional Assistant

Benjamin Koepsell

School Counselor, HS (L-Z)

Elizabeth Koepsell

Coach - Softball - varsity

Dustin Kovar

Coach - Baseball, Assistant

Connie Kraemer

Instructional Assistant

Alexis Kuehl

HS Dance Coach

Alissa Lawrenz

Part-Time Custodian

Jason Lehto

Teacher - Read180 / SpEd

Joshua Loppnow

Teacher - Art

Brian Mentink

Head Coach, Soccer - Girls

Katie Meyer

Teacher - English

Vickie Meyer

Teacher - Family & Consumer Ed

Matthew Pfister

Teacher - Physical Education

Cindy Popp

Custodian

Dan Popp

Custodian

Stefanie Richter

Assistant Girls Basketball Coach

Pamela Salm

Teacher - Science

Gary Schaefer

Custodian

Katherine Schaefer

Instructional Assistant

Shera Seegert

Instructional Assistant

Colin Sheahan

Teacher - Science

Elliot Simenz

Head Tennis Coach

Ashley Siqueiros

Teacher - Foreign Language, Spanish

Ann Spindler

Custodian

Brianna St Onge

Coach - Volleyball, Frosh

Bernadette Stahlkopf

Teacher - English

Rebecca Syverson

Teacher - Foreign Language, Spanish

Curtis Teunissen

Teacher - Technology Education

Emily Tews

Teacher - Social Studies

Mark Thompson

Teacher - Social Studies

Deanna Todd

Teacher - Read180 / SpEd

Rachel Valukas

Food Service

Marcus Ver Duin

Groundskeeper

Jeff Webber

Maintenance

Chelsea Williamson

Part-Time Custodian

Barbara Wing

Instructional Assistant

Andrew Wojciehowski

Teacher - Chorus

Christopher Zablocki

Teacher - Social Studies